آیا VODها فیلم مسخره باز را سانسور کردند؟

به گزارش وبلاگ دالین، در دوران شیوع ویروس کرونا، VODها از جمله پلتفرم هایی بودند که توانستند رشد قابل توجهی را در دوران قرنطینه خانگی و تعطیلی فیزیکی مدارس و دانشگاه ها به دست بیاورند و وظیفه بخش بزرگی از پخش محتوای سرگرم کننده برای مردم را بر دوش کشیدند. حالا با کاهش بازار فروش DVD فیزیکی فیلم و سریال ها، این VODها هستند که فیلم های سینمایی و سریالها را به نمایش در می آورند و اخیرا با به نمایش درآمدن فیلم مسخره باز به این ماموریت خود ادامه دادند اما این بار حواشی زیادی بر سر نمایش آنلاین این فیلم به وجود آمد. اما ماجرا چه بود؟

آیا VODها فیلم مسخره باز را سانسور کردند؟

ساعاتی پس از انتشار فیلم روی پلتفرم های نماوا و فیلیمو، صدای اعتراض کاربران نسبت به نسخه ای که به صورت آنلاین به نمایش در آمده در شبکه های مجازی شنیده شد. در همین اوضاع و احوال بود که کارگردان فیلم، همایون غنی زاده با انتشار پستی اینستاگرامی تایید کرد که نسخه به نمایش در آمده در فیلیمو و نماوا دارای مسائل فنی و ناکامل است. او وعده داد که این ماجرا را پیگیری حقوقی خواهد نمود و از مردم خواست تا فعلا مسخره باز را نبینید.

پست اینستاگرامی این کارگردان و درج عباراتی چون بطرز عجیبی ناکامل و مخدوش شده در آن، باعث شد که کاربران فورا نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و نوک حمله انتقاداتشان به سمت صدا و سیما باشد؛ سازمانی که اخیرا با مجموعه ساترا خود به طور مستقیم وارد کار VODها شده است. کاربران در فضای مجازی حدس و گمان هایی مبنی بر دخالت ساترا و صدا و سیما و دست بردن به این فیلم توسط آنها را مطرح کردند اما به نظر می رسد که ماجرا چیز دیگریست.

با وجود اینکه کاربران زیادی به این مساله پرداختند که پس از نظارت مستقیم ساترا روی VODها، حالا شاهد دستپخت جدید آنها در زمینه سانسور و مخدوش کردن یک فیلم سینمایی در آنها هستیم، ولی به نظر می رسد که فیلم مذکور هیچ گونه سانسوری نداشته و مسائل فنی گریبانگیر آن شده است. در واقع باید گفت که ده دقیقه سرانجامی فیلم مسخره باز مسائل سینک صدا روی تصویر و قطعی های مکرر داشته و از این حیث کارگردان از عبارات ناکامل و مخدوش شده استفاده نموده است. در هر حال با کارنامه صدا و سیما برخورد سانسوری این سازمان با بسیاری از محتواها، کاربران هم دخالت این سازمان را در این محتوا دور از ذهن ندیدند و به نظر می رسد تصویری که از این سازمان بر ذهن مردم حک شده، با سانسور و مخدوش کردن محتوای فرهنگی، همسو شده است.

پیگیری های دیجیاتو حکایت از این دارد که فیلم مسخره باز هم اکنون به طور کامل و بدون هیچ مسئله ای فنی در فیلیمو و نماوا بارگذاری شده و آنطور که روابط عمومی فیلیمو به دیجیاتو می گوید، آنها دقیقا نسخه ارسال شده توسط تیم مسخره باز را به نمایش در آوردند. با این حساب می توان این خرده را به VODها گرفت که فیلم را بدون نظارت و تماشای دقیق به پخش آنلاین در آورده اند و متوجه مشکل فنی فیلم نشده اند.

از آنسو باید گفت که ساترا به فیلم ها و محتواهایی که مجوز از یک نهاد رسمی کشور دارند نظارت مجددی ندارد. اساسا چارچوب فعالیت ساترا در قبال محتواهایی که پیش تر از سازمان هایی چون وزارت ارشاد و صدا و سیما و... مجوز دریافت نموده اند بازبینی نیست و این سازمان در موارد دیگری به نظارت دقیق و بازبینی محتوا می پردازد؛ زمانی که مجوز ساخت آن اثر از سوی خود این سازمان صادر شده باشد. به عنوان مثال از چند ماه پیش که همکاری و نظارت ساترا روی VODها صورت گرفت، این سازمان مجوز سریال های جدید فراوری و پخش شده در این پلتفرم ها را صادر می نماید و عنوانی مانند سریال جدید آقازاده با مجوزهای ساترا و نه ارگان دیگری پخش شده است.

همچنین ناگفته نماند که ساترا یک اساسنامه درباره محتواهایی که پیش تر از نهادهای قانونی کشور مجوز گرفته اند به پلتفرم ها اعطا نموده و به آنها تاکید نموده که بر اساس این چارچوب ها باید محتواها را به نمایش در بیاورند. نظارت ساترا در این موارد در مرحله پس از پخش بوده و به VODها اعتماد می نماید تا بر اساس آیین نامه تدوین شده، محتوا را پخش کنند.

ساترا در صورتی که پس از پخش با یک تخلف در محتوای پخش شده روبرو گردد، با پلتفرم پخش کننده آن برخورد قانونی می نماید. در واقع می توان گفت که نظارت ساترا بر محتواهای تصویری خارجی (بین المللی) پخش شده در VODها مانند صدا و سیما نیست و سانسور پیش از پخش این نوع آثار بر عهده خود VODها قرار گرفته و درباره محتواهای داخلی نیز، از چند هفته پیش که مجوزهای شبکه نمایش خانگی به دست ساترا افتاده، تمامی سریالها با اجازه و نظارت ساترا ساخته و پخش می شوند.

در سرانجام خاطرنشان می گردد برخورد صدا و سیما با استارتاپ ها و نحوه تعامل این سازمان با کسب وکارهای آنلاین نوپا، کاری نموده که بدگمانی نسبت به دخالت و سنگ اندازی آنها ازدیاد پیدا کند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "آیا VODها فیلم مسخره باز را سانسور کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا VODها فیلم مسخره باز را سانسور کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید