آنالیز قابلیت های جدید عکس برداری در پرچمدارهای سری P40 هوآوی؛ اساتید مدرن عکاسی

به گزارش وبلاگ دالین، سه پرچمدار جدید هوآوی از سری P40 که به تازگی معرفی شدند، تعاریف جدیدی را در حوزه عکس برداری با موبایل ارائه کردند.

آنالیز قابلیت های جدید عکس برداری در پرچمدارهای سری P40 هوآوی؛ اساتید مدرن عکاسی

عملکرد قابل توجه و تجهیز به فناوری های جدید و همراه با نوآوری دوربین، مهم ترین ویژگی گوشی های هوشمند سری P هوآوی است و محصولات سری P40 هم از این قاعده مستثنی نیستند. سه گانه گوشی پرچمدار هوآوی از سری P40 بهبود عملکرد دوربین و البته بهینه سازی هرچه بیشتر هوش مصنوعی را برای کاربران مشتاق عکاسی تدارک دیده اند و مجموعه ای از فناوری های مختلف در دوربین سه محصول جدید هوآوی به استفاده شده است.

مقایسه دوربین ها؛ متنوع برای عملنمودهای مختلف

گوشی های هوشمند Huawei P40، Huawei P40 Pro و Huawei P40 Pro+ به ترتیب از سه، چهار و پنج دوربین استفاده می نمایند با این حال مولفه های مشترکی میان دوربین های این سه محصول وجود دارد.

سنسورهای وسیع تر، جذب نور بیشتر

دوربین اصلی هر سه پرچمدار جدید هوآوی، سنسور 50 مگاپیکسلی RYYB دارد. رزولوشن دوربین اصلی از 40 مگاپیکسلی که در نسل قبلی گوشی های هوشمند سری P هوآوی دیده بودیم به 50 مگاپیکسل افزایش یافته است. این دوربین امکان استفاده از تکنیک Pixel Binning یعنی جمع آوری اطلاعات چهار پیکسل و ادغام آن در یک پیکسل با رزولوشن 12.5 مگاپیکسل را فراهم می نماید، پیش از این رزولوشن یادشده 10 مگاپیکسل بود.

استفاده از سیستم ساب پیکسل RYYB به جای RGGB در دوربین، به کارگیری پیکسل های زرد رنگ جهت جذب 40 درصد نور بیشتر در مقایسه با سنسورهای متداول RGGB ممکن می نماید. فرآیندی که منجر به افزایش میزان جزئیات تصویر و البته عملکرد بهتر در نور کم می گردد. این بار هوآوی فناوری RYYB را برای دوربین تله فوتو پرچمدارهای جدید هم استفاده نموده است؛ که به کاهش نویز و بهبود جزئیات حتی در زمانی که در محیطی تاریک زوم می کنید یاری می نماید.

شاید برجسته ترین قابلیت در دوربین اصلی گوشی های جدید سری P40 هوآوی، سنسور عظیم تر 1.28/1 اینچی باشد. سنسور عظیم تر باعث جذب نور بیشتر می گردد و نتیجه آن ایجاد تصاویر شارپ تر با محدوده دینامیکی بالاتر خواهد بود. پرچمدارهای برندهای دیگر هم معمولاً سنسوری به مراتب کوچک تر یعنی 2.55/1 اینچی دارند. در سری P40 از ترکیب داده های 4 پیکسل در 1 پیکسل استفاده شده تا خروجی 12.5 مگاپیکسلی را ببینیم.

عظیمنمایی بدون افت کیفیت تا 10 برابر

دوربین تله فوتو در Huawei P40 امکان استفاده از عظیمنمایی 3 برابری را فراهم می نماید. در Huawei P40 Pro هم می توان از عظیمنمایی 5 برابری برای زوم روی سوژه، بدون افت کیفیت استفاده کرد.

در Huawei P40 Pro+ از عظیمنمایی اپتیکال 10 برابری استفاده شده که به دلیل استفاده از فاصله کانونی معادل 240 میلی متر محقق شده است.

نکته کلیدی برای دست یابی به چنین فاصله کانونی و عظیمنمایی 10 برابری، نوآوری هوآوی در به کارگیری طراحی پریسکوپی در دوربین است. به بیان دقیق تر، فاصله کانونی بیشتر به معنای افزایش فاصله میان لنز و سنسور است که باعث بیرون زدگی بیش از اندازه دوربین می گردد. هوآوی برای برطرف این محدودیت، از طراحی پریسکوپی در دوربین استفاده نموده است. در واقع هوآوی که با سری P30 برای اولین بار طراحی پریسکوپی را به دوربین گوشی های هوشمند آورد، حالا با تکنولوژی جدیدتری بازگشته تا مجددا رجحان خود را در این زمینه ثابت کند.

نمونه عکس به ثبت رسیده با Huawei P40 Pro با زوم 10 برابری اپتیکال

در Huawei P40 Pro+ علاوه بر امکان استفاده از عظیمنمایی اپتیکال 10 برابری در دوربین پریسکوپی می توان از لنز تله فوتو با سنسور RYYB برای عظیمنمایی اپتیکال 3 برابری نیز استفاده کرد. با انتخاب عظیمنمایی های مختلف، گوشی به طور هوشمند بین سنسورهای متفاوت سوییچ می نماید.

فناوری جدید فوکوس اتوماتیک

استفاده از فوکوس اتوماتیک با سرعت بالا در دوربین گوشی می تواند به ایجاد تصاویر شفاف تر به ویژه در مواردی که جابه جایی گوشی یا سوژه اتفاق می افتد یاری کند. در سری Huawei P40 سنسور اصلی از قابلیت بهبودیافته فوکوس اتوماتیک تشخیص فاز با عنوان Octa-Phase Detection Autofocus استفاده می نماید.

به این ترتیب، هر پیکسل در سنسور تصویر، از فوتو دیود تشخیص فاز به همراه بخش دریافت نور برخوردار شده است. به این ترتیب، تمام 50 مگاپیکسل موجود در سنسور دوربین اصلی، به فوکوس اتوماتیک هرچه بهتر دوربین یاری می نمایند. در نتیجه فوکوس اتوماتیک سرعت بالاتری خواهد داشت. هوآوی با استفاده از سرعت فوکوس در حد میلی ثانیه، به ایجاد تصاویر واضح تر از سوژه های مختلف یاری نموده است.

دسته بندی هوشمندانه رنگ ها

چیپ ست Kirin 990 و پردازنده سیگنال تصویر (ISP) ادغام شده در آن، مغز متفکر برای پردازش تصاویر در گوشی های هوشمند سری P40 هوآوی هستند. جدیدترین راه حل پردازش تصویر هوآوی، در واقع اولین راه حل کاهش نویز برپایه فناوری BM3D (مطابقت دادن بلوک ها و فیلترینگ سه بعدی) در گوشی های هوشمند است که پیش از این در Huawei Mate 30 Pro دیده بودیم. این راه حل معمولاً در دوربین های DSLR استفاده شده و الگوریتمی قدرتمند برای از بین بردن نویز با سرعت بالا به حساب می آید. به بیان ساده، این راه حل امکان تشخیص رنگ های مشابه را برای کاهش نویز فراهم می نماید. این راه حل پیش از این در Huawei Mate 30 Pro مجهز به چیپ ست Kirin 990 هم استفاده شده بود.

XD Fusion Engine نسل پیشرفته هوش مصنوعی

پردازش بر پایه هوش مصنوعی راه حلی است که قبلاً هم در گوشی های هوآوی دیده بودیم. در سری P40 گوشی های هوآوی از جدیدترین بهینه سازی ها بر پایه فناوری XD Fusion Engine استفاده شده است. فناوری که در واقع نسل سوم موتور هوش مصنوعی هوآوی برای عکس برداری به حساب می آید.

XD Fusion Engine از ترکیب توانایی پردازشگر سیگنال تصاویر Kirin 990 و واحد پردازش عصبی (NPU) استفاده نموده تا الگوریتم های پردازشی را بهبود بدهد. XD Fusion Engine چند فریم را با استفاده از چند دوربین به طور هم زمان ثبت می نماید و فرایند شناسایی و بهینه سازی را کلید می زند. استخراج جزئیات کافی، کاهش نویز و بهبود رنگ و محدوده دینامیکی از نتایج این فناوری است.

هوآوی از فناوری هوش مصنوعی برای بهبود عکس برداری در سناریوهای خاص استفاده می نماید. به عنوان مثال در عکس برداری از چهره شاهد بهبود بافت پوست، رنگ پوست و نور عکس هستیم. این بهبود عملکرد را می توان در ایجاد افکت بوکه هم تماشا کرد. فناوری زوم هیبریدی Super Resolution هم بخشی از این موتور پردازشی است که بهبود کیفیت را در مقایسه با عظیمنمایی دیجیتالی استاندارد به دنبال خواهد داشت.

سری Huawei P40 استفاده از سنسور دمای رنگ چند طیفی را هم به واسطه به کارگیری الگوریتم جدید توازن نور سفید بر پایه هوش مصنوعی ممکن ساخته است. با استفاده از واحد پردازش عصبی در سه پرچمدار جدید هوآوی می توان از قابلیت Best Moment هوآوی استفاده کرد که سه تصویر برتر از میان 12 فریم به ثبت رسیده را پیشنهاد می دهد. با حذف بازتابش نور در شیشه و دیگر المان های ناخوشایند در تصویر، نتیجه قابل قبول تری به دست می آید.

سنسور ToF مکمل تاثیرگذار

سنسور ToF) Time of Flight) به افزایش سرعت فوکوس اتوماتیک دوربین یاری می نماید. وظیفه جداسازی سوژه و ایجاد پس زمینه ای طبیعی تر هم در عکس برداری پرتره بر عهده این سنسور است. این سنسور در بخش دوربین سلفی هم استفاده شده تا ترکیب دو دوربینه را این بار به همراه فوکوس اتوماتیک در هنگام عکس برداری سلفی اتفاق بیفتد.

رابط کاربری ساده و کارآمد

اپلیکیشن دوربین هوآوی همچنان ساده و کارآمد در سری Huawei P40 قابل استفاده است. برای تغییر مدهای عکس برداری کافی است دست خود را در رابط کاربری به سمت راست یا چپ بکشید. امکان استفاده از هوش مصنوعی هم با شناسایی 1500 صحنه متفاوت وجود دارد.

برای اولین بار، اکنون حالت Super Moon را می توان در فیلم برداری هم استفاده کرد و ویدئوهایی جذاب گرفت که در آن ماه بیش از پیش به شکل واقعی خود نزدیک است. قابلیت جدید Golden Snap هم امکان ایجاد لایو فوتو با استفاده از هوش مصنوعی را فراهم می نماید. همچنین قابلیت های هوش مصنوعی AI Remove Passerby و AI Remove Reflection به ترتیب به شما یاری می نماید تا افراد اضافه و انعکاس نور را در تصاویر خود بدون هیچ گونه دردسری حذف کنید.

سه پرچمدار جدید هوآوی در بازار گوشی های هوشمند، مجموعه متنوع و البته کاربردی از نوآوری و فناوری ها را برای دست یابی به بهترین نتیجه ممکن و بدون پیچیده کردن فرایند عکاسی و فیلم برداری به همراه دارند.

منبع: همگردی

به "آنالیز قابلیت های جدید عکس برداری در پرچمدارهای سری P40 هوآوی؛ اساتید مدرن عکاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز قابلیت های جدید عکس برداری در پرچمدارهای سری P40 هوآوی؛ اساتید مدرن عکاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید