تورم نقطه به نقطه تیرماه به 26.9 درصد رسید

به گزارش وبلاگ دالین، به نقل از مرکز آمار؛ نرخ تورم نقطه ای در تیر ماه 1399 به عدد 26.9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 26.9 درصد بیشتر از تیر 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند. (منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد.)

تورم نقطه به نقطه تیرماه به 26.9 درصد رسید

نرخ تورم نقطه ای تیر ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 4.4 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 6.1 واحد درصدی به 21.0 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش 3.4 واحد درصدی به 29.8 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 27, 0 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 4.3 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 25.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.8 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 6.4 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 4.4 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 6.7 درصد و 6.3 درصد بوده است.(منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد.)

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 6.5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 4.5 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 5.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

نرخ تورم سالانه تیر ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 26.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.4 واحد درصد کاهش نشان می دهد. (منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد.)

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی 26.4 درصد می باشد که به ترتیب 1.3 و 1.8 واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (تخم مرغ)، و گروه نان و غلات (ماکارونی و انواع برنج خارجی) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه حمل و نقل (قیمت انواع خودرو و لاستیک خودرو)، گروه تفریح و فرهنگ (قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه گانه، لپ تاپ) و گروه مسکن و آب، برق گاز (اجاره) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در تیر ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 24.2 درصد برای دهک اول تا 28.9 درصد برای دهک دهم است.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "تورم نقطه به نقطه تیرماه به 26.9 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم نقطه به نقطه تیرماه به 26.9 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید