متهم بازگشایی حضوری مدارس مشخص شد ، وزیر آموزش و پرورش: ممکن است همه چیز در لحظه تغییر کند!

به گزارش وبلاگ دالین، سخنگوی دولت امروز پاسخ یک معمای 5-6 روزه را داد: چه کسی ناگهان تصمیم گرفت مدارس در همه ایران، در همه شرایط های کرونا، باز شوند؟

متهم بازگشایی حضوری مدارس مشخص شد ، وزیر آموزش و پرورش: ممکن است همه چیز در لحظه تغییر کند!

به گزارش وبلاگ دالین آنلاین؛ از سه شنبه هفته پیش تا به امروز که ناگهان وزیر آموزش و پرورش همه برنامه ریزی های قبلی برای شیوه بازگشایی مدارس در استان های در شرایط قرمز، زرد و سفید کرونا را دور ریخت و ناگهان اعلام کرد در 15 شهریور 99 همه مدارس در تمام استان های ایران بی توجه به شدت شیوع کرونا، بازگشایی می شوند، همیشه این سوال مطرح بوده است، بالاخره چه کسی وزارت آموزش و پرورش را به بازگشایی مدارس ترغیب کرد؟

در روایت های اول، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش به نوعی توپ را در زمین وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا انداخت: : دو دغدغه مهم سلامت دانش آموزان و ارائه آموزش با کیفیت را داریم. باید راهی را می یافتیم که این دو حق بزرگ اساسی تامین شود. به مجموعه توانمند و با صلاحیت وزارت بهداشت اعتماد کردیم؛ آنان بازگشایی را با رعایت پروتکل ها مجاز دانسته اند و هرزمان تدبیر دیگری کنند خود را برای عمل به آن آماده کرده ایم.

بیشتر بخوانید؛

حاجی میرزایی: در بازگشایی حضوری مدارس به وزارت بهداشت اعتماد کردیم | نگرانی خانواده ها را درک می کنیم اما ...

البته حاجی میرزایی پیش از آن گفته بود: 62 درصد مدارس ما جمعیت دانش آموزی زیر 100 نفر دارند پس می توانند فاصله را رعایت کنند و کلاس ها به صورت عادی تشکیل شود و حتی نیاز به زوج و فرد کردن نیست. 38 درصد مدارس ما بالای 100 نفر دانش آموز دارند که متناسب با مساحت کلاس و مدرسه بنا به تصمیم شورای مدرسه گروه بندی صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید؛

واکنش وزیر آموزش و پرورش به منتقدان بازگشایی مدارس و نگرانی خانواده ها | جزئیات جدید درباره حضور دانش آموزان | پروتکل های سختگیرانه چیست؟

نکته اینجاست که در همه این پاسکاری هایی که وزیر آموزش و پرورش و برخی معاونان و مدیران ارشد آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس داشتند، وزارت بهداشت و همه اعضای ستاد ملی کرونا که درباره هر چیزی اظهار نظر می کردند و حتی در بلوای کنکور، کار را چندبار به تعویق انداختند، در همین یک هفته سکوت کرده بودند، غیر از یک نهاد که ظاهرا صنفی است و فعالیت های حرفه ای خود را انجام می دهد؛ نظام پزشکی!

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در نامه ای هشدارآمیز به وزیر آموزش و پرورش نوشت: بیشتر موارد تسری بیماری در دوره بدون علامت (کمون) است و لذا عدم حضور دانش آموزان در ایام علامتدار حلال مشکل انتقال بیماری نیست. امیدوارم علت بازگشایی مدارس خارج از مصالح آموزشی و پرورشی نباشد

بیشتر بخوانید؛

هشدار جدی رئیس نظام پزشکی به وزیر آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس | علت واقعی این تصمیم غیرمنتظره چه بود؟

و همچنین معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی گفت: باید درباره برگزاری کلاس های حضوری در مدارس تجدیدنظر شود، چون سلامت و جان فرزندان ما و همین طور کنترل این اپیدمی در کشور در اولویت قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید؛

مخالفت دوباره نظام پزشکی با بازگشایی مدارس | شناسایی کودک مبتلا به کرونا در مدرسه ممکن نیست | امکان اجرای پروتکل ها در مدارس وجود ندارد

تا اینکه دیروز وزیر آموزش و پرورش تصمیم قبلی خود را تغییر داد: با توجه به بررسی های انجام شده تصمیم بر این شد که حضور دانش آموزان در مدارس الزامی نباشد.

بیشتر بخوانید؛

وزیر آموزش و پرورش باز هم تصمیمش را تغییر داد | حضور دانش آموزان در مدارس الزامی نیست

و همین موجی از استقبال را به همراه داشت. از جمله مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی که در توییتی نوشت: به نظرم عقب نشینی ⁧‫وزیر آموزش و پرورش‬⁩ و دادن اختیار به دانش آموز، در نوع خود قابل تقدیر و مبارک است و جای تشکر دارد. از سوی دیگر به ما نشان می دهد بر سر ⁧‫سلامتی‬⁩ مردم که سلامتی خود ما هم هست نظرمان را بدون واهمه و با اقتدار بدهیم.

تا همین امروز صبح هم هنوز هشدارها به بازگشایی مدارس ادامه داشت. از جمله رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری که گفت: اپیدمی بیماری های ویروسی مثل آنفلوآنزا از مدارس آغاز می شود و در مورد کرونا و سایر بیماری های ویروسی دیگر هم غیر از این نیست، نباید تجمعی در مدارس شکل بگیرد تا بچه ها این ویروس را به سایر افراد انتقال دهند.

هشدار؛ بازگشایی مدارس میزان ابتلا به کرونا را بیشتر خواهد کرد | تخت برای بچه ها بیمار کرونا نداریم

و همچنین دکتر محمدرضا هاشمیان فوق تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری و استاد دانشگاه بهشتی در مورد بازگشایی مدارس دریک لایو اینستاگرامی گفت: اگر گرفتار کرونای بچه ها شویم کشوری نیستیم که بتوانیم مقاومت کنیم. این تصور که بچه ها مبتلا به کرونا نمی شوند غلط است. بیمارستان ها و آی سی یوهای ما امکانات و متخصصان کافی برای بچه ها ندارند.

هشدار دکتر هاشمیان درباره بازگشایی مدارس | کرونا در بچه ها شایع شود فاجعه می شود | توان مقاومت نخواهیم داشت

اما یک اظهارنظر رئیس جمهور در ستاد ملی کرونا، برای همه خانواده ها سنگین آمده بود: در امسال سال انضباط دقیق دانش آموزان است؛ چیزی شبیه پادگان های آموزشی نیروهای مسلح.

اظهار نظر رییس جمهور را ببینید؛

روحانی: امسال مدارس باید مثل پادگان های نظامی باشند

امروز ولی علی ربیعی در این باره توضیحاتی داد. سخنگوی دولت با اشاره به استفاده از واژه پادگان در سخنان رییس جمهوری درباره مدارس و مفهوم آن گفت: پادگان دو مفهوم دارد، یکی اداره جامعه به صورت پادگانی که مشخص است ما با آن مخالف هستیم و دیدگاه ما این نیست و نظام جمهوری اسلامی هم بر این مبنا قرار نگرفته است پس جامعه را اینطور اداره نمی کنیم چه برسد به مدرسه. اما مفهوم دوم در این زمینه وجود آن نظمی است که در پادگان ها دیده می شود و تاکید رییس جمهوری هم بر همان بخش بود. این به معنای شرایطی است که در آن پروتکل ها در مدارس با نظمی دقیق رعایت شود. پس در این زمینه هم ما شاهد یک بازنمایی جهت دار هستیم که اخیراً هم باب شده و در سخنان مقامات دولتی و به ویژه رییس جمهوری یک بخش برجسته می شود و مدام بر آن تأکید صورت می گیرد، درحالی که می دانیم گاهی این برجسته سازی ها مغرضانه است.

واکنش سخنگوی دولت به استفاده رئیس جمهور از واژه پادگان برای مدارس

علی ربیعی، سخنگوی دولت اما امروز به یک ابهام در بازگشایی مدارس هم پاسخ داد: چه کسی تشخیص داد مدارس باز شوند؟ ربیعی دراین باره گفت: تمام کارشناسان پرورشی و آموزشی حساسیت نشان می دادند که مدارس باید باز شود و تصمیم درستی درباره بازگشایی مدارس اتخاذ شد؛ در عین حال در این باره نگرانی هایی وجود داشت به این صورت که عده ای از فضای مجازی نمی توانند استفاده کنند یا اینکه عدالت آموزشی لطمه می خورد و امکانات آن وجود ندارد. بسیاری نگران بودند که ماندن درازمدت بچه ها در خانه باعث چاقی آنها می شود. بنابر گزارش آقای نمکی، بچه ها کم سن و سالی که بر اثر کرونا آسیب دیدند، بیشتر در طبقه بچه ها دچار چاقی مفرط بودند؛ همچنین آثار روانی ماندن بیشتر در خانه، موضوع نگران کننده دیگری بود؛ با توجه به این دلایل تصمیم بر بازگشایی مدارس تصمیم درستی بود.

از سوی دیگر امروز معاون اول رئیس جمهور درباره بازگشایی مدارس ضمن قدردانی از آموزش و پرورش برای مدیریت برنامه های آموزشی در کنار شیوه نامه های بهداشتی گفت: براساس آنچه که وزیر آموزش و پرورش نیز اعلام کرده است، خانواده ها هیچ اجباری برای نحوه آموزش فرزندان خود ندارند و روش های مختلف و متنوعی پیش روی جامعه قرار گرفته و خانواده ها می توانند هر روشی که مناسب می دانند را انتخاب کنند.

اسحاق جهانگیری گفت: بر اساس اعتمادی که مردم به آموزش و پرورش و معلمین دارند، اطمینان دارم آموزش و پرورش قادر خواهد بود بهتر از سایر دستگاه ها، برنامه های مراقبتی و کنترلی را اجرا کند تا خانواده ها دغدغه ای نسبت به سلامت فرزندان خود نداشته باشند. آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید به مردم این اطمینان را بدهند که با نظارت های مداوم در کنار استمرار برنامه های آموزشی، مراقبت های بهداشتی و حفظ سلامت دانش آموزان را نیز به طور جدی در دستورکار خود دارند.

بیشتر بخوانید؛

جهانگیری: اجباری برای نحوه آموزش دانش آموزان نیست | آموزش و پرورش به مردم اطمینان بدهد

با این حال آخرین اظهارنظر وزیر آموزش و پرورش همچنان خانواده ها را سردرگم می کند. محسن حاجی میرزایی عصر امروز گفته است: در شرایط بحران با عدم قطعیت کامل روبرو هستیم و ممکن است هر لحظه تصمیم دیگری گرفته شود، باید بپذیریم که کرونا شرایط عادی زندگی را دچار تغییر و تحول و تصمیم گیری را سخت کرده است.

هرچند که اضافه هم کرده: اجباری برای حضور دانش آموزان در مدارس نداریم، افزود: ما موظف به ارائه خدمات آموزشی هستیم و به علت کارکردهای آموزش حضوری این نوع آموزش را به آموزش غیر حضوری ترجیح می دهیم. اگر خانواده ها در مورد آموزش حضوری فرزندانشان نگرانی دارند می توانند از طریق آموزش غیرحضوری (شبکه شاد، مدرسه تلویزیونی ایران و ...) برای آموزش و یادگیری فرزندان خود اقدام کنند.

بیشتر بخوانید؛

وزیر آموزش وپرورش: ممکن است هر لحظه تصمیم دیگری درباره مدارس گرفته شود | عده ای همیشه سعی دارند مشکل ایجاد کنند

منبع: همشهری آنلاین

به "متهم بازگشایی حضوری مدارس مشخص شد ، وزیر آموزش و پرورش: ممکن است همه چیز در لحظه تغییر کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متهم بازگشایی حضوری مدارس مشخص شد ، وزیر آموزش و پرورش: ممکن است همه چیز در لحظه تغییر کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید