همه چیز درباره مرحله دوم فروش سهام عدالت ، از امروز 30 درصد دیگر سهامتان را می توانید بفروشید ، این 60 درصد چقدر می ارزد؟

به گزارش وبلاگ دالین، گزارشی درباره شرایط آزادسازی، قیمت تقریبی سهام و قابل اعتمادترین شیوه فروش برای مشمولانی که به پول نقد احتیاج فوری دارند.

همه چیز درباره مرحله دوم فروش سهام عدالت ، از امروز 30 درصد دیگر سهامتان را می توانید بفروشید ، این 60 درصد چقدر می ارزد؟

به گزارش وبلاگ دالین به نقل از هفت صبح، امروز مشمولان سهام عدالت اختیار 30 درصد دیگر از سهامشان را هم برعهده می گیرند. این یعنی از عید غدیر مشمولانی که روش مدیریت مستقیم را در فرآیند آزادسازی سهام عدالت انتخاب نموده بودند، می توانند علاوه بر 30 درصد قبلی، 30 درصد دیگر را هم به وسیله کارگزاری های بورس بفروشند.

قرار است آزادسازی 40 درصد به جامانده هم تا دهه فجر انجام گردد. حالا که ارزش سهام عدالت 530 هزار تومانی به حدود 19 میلیون تومان رسیده، 60 درصد آن تقریبا 11 میلیون و 400 هزار تومان ارزش دارد. همچنین 60 درصد سهام عدالت یک میلیونی هم در حال حاضر 22 میلیون و 800 هزار تومان می ارزد و فروش آن میتواند پول زیادی نصیب مشمولان کند.

یک خانواده پنج نفره را در نظر بگیرید که همه سهام عدالت یک میلیونی دارند و می توانند با فروش آن صاحب سرمایه 114 میلیون تومانی شوند. هرچند فروش آن نمی تواند گزینه خوبی به نظر برسد. تجربه کسانی که 30 درصد اول سهام عدالت خود را فروخته بودند، می تواند برای کسانی که فکر فروش 60 درصد سهام عدالتشان را دارند، مفید باشد.

آنها نه تنها سهام عدالتشان را خیلی ارزان فروختند، بلکه با تاخیر چند هفته ای و حتی چند ماهه در واریز پول فروش سهام عدالت، دست خیلی از آنها خالی ماند. آخرین آمارها نشان می دهد از دو میلیون و 200 هزار نفر مشمول سهام عدالت که سفارش فروش 30 درصد سهام خود را ثبت نموده بودند، هنوز 600 هزار نفر پیروز به دریافت پولشان نشده اند. در طرف مقابل کسانی که هنوز سهام عدالتشان را نگه داشته اند می توانند روی گزینه جدیدی به نام کارت اعتباری خرید حساب باز نمایند.

آنطور که حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار می گوید براساس آیین نامه سهام عدالت که هفته گذشته نهایی شد، قرار است کسانی که روش مستقیم را در آزادسازی سهام عدالت انتخاب کردند بتوانند بعد از عید غدیرخم علاوه بر 30 درصد قبلی، برای 30 درصد دیگر و در مجموع 60 درصد، حق فروش داشته باشند.

همچنین آنطور که قالیباف پیش از این اعلام نموده بود، بعد از عید غدیر خم شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت هم به بورس می آیند و کسانی که روش آزادسازی غیرمستقیم را انتخاب نموده بودند هم می توانند 60 درصد از سهام خود را بفروشند. البته بعید به نظر می رسد تا یکشنبه این وعده عملی گردد. چراکه همچنان تابلو شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس تشکیل نشده است.

از آنجایی که امکان تغییر کارگزار ناظر سهام عدالت وجود ندارد، کسانی که پیش از این برای فروش 30 درصد اول سهام عدالت اقدام نموده بودند، برای فروش 30 درصد دوم باید سراغ همان کارگزار قبلی بفرایند. اگر نم یدانید کارگزار ناظر سهام عدالت شما کدام شرکت کارگزاری است، می توانید با شماره 1569 تماس بگیرید و داخلی 1 را وارد کنید. بعد از ثبت کد ملی، تلفن گویا به شما خواهد گفت که کدام کارگزاری می تواند 30 درصد دوم سهام عدالت شما را در بورس بفروشد. راه فروش سهام عدالت برای آنهایی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند رئیس سازمان خصوصی سازی به مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند، اشاره نموده و می گوید 100درصد از

سهام شرکتهای سرمایه گذاری استانی وارد بازار سرمایه خواهند شد که 60درصد آن در روز بعد از عید غدیر قابلیت معامله را پیدا خواهند کرد و بر این اساس موقعیتی مانند مشمولانی که روش مستقیم را انتخاب نموده اند پیدا می نماید. البته شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت هنوز وارد بورس نشده اند. شرایط فروش سهام عدالت برای کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده بودند این است که آنها به جای سهام تک تک شرکت های حاضر در سبد سهام عدالت، صرفا سهامدار شرکت های استانی خواهند بود.

زمانی که این شرکت ها به بورس می آیند، مشمولان می توانند تا 60 درصد سهام خود را بفروشند. تقریبا شرایط دارا یکم خواهد ETF مشابه سهامداران صندوق بود. آنها به جای داشتن سهام بانک های ملت، صادرات، تجارت و بیمه البرز و اتکایی امین، صرفا سهامدار صندوق دارا یکم هستند و می توانند سهامشان را در بورس بفروشند. با این تفاوت که قرار است سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی توسط بازارگردان حمایت گردد و هیچ موقع قیمت آن بیشتر از دو درصد کمتر از ارزش واقعی پایین نیاید. ارزش برگه های 530 هزار تومانی؛ 19 میلیون تومان اولین روزی که مشمولان سهام عدالت چشمشان به جمال سهامشان روشن شد، ارزش برگه های 490 هزار تومانی سهام عدالت هفت میلیون و 660 هزار تومان و ارزش برگه های 530 هزار تومانی حدود هشت میلیون و 200 هزار تومان بود. این ارقام مربوط به ششم خرداد است که راه اندازی شد.

این SahamEdalat.ir سامانه به مشمولان سهام عدالت نشان می دهد که آنها چه تعداد از سهام کدام شرکت ها را دارند و ارزش سهامشان دقیقا چقدر است. حالا بیشتر از دو ماه از آن روز می گذرد و در این مدت بورس روزهای خیلی خوبی را پشت سر گذاشته.

به خصوص شرکت هایی که در سبد سهام عدالت هستند، عموما در فهرست بزرگترین شرکت های بورسی قرار دارند و به آنها نمادهای شاخص ساز می گویند. این شرکت ها از خرداد تا حالا رشد عجیبی را پشت سر گذاشتند و تقریبا روزانه شاهد خبرهایی از جمله افزایش چند 100 هزار تومانی ارزش سهام عدالت بودیم. تا جایی که هفته گذشته ارزش برگه های 530 هزار تومانی از 20 میلیون تومان هم فراتر رفت. البته در چند روز اخیر با فرایند منفی قیمت سهام شرکت ها، ارزش سهام عدالت کمی کاهش پیدا نموده و بر اساس sahamedalat.ir آخرین به روزرسانی سامانه برگه های 530 هزار تومانی حالا 19 میلیون و 100 هزار تومان ارزش دارند.

60 درصد سهام عدالت چقدر می گردد؟ آنهایی که برگه های 530 هزار تومانی سهام عدالت دارند و حالا ارزش سهامشان به 19 میلیون و 100 هزار تومان رسیده، می توانند بعد عید غدیر 60 درصد سهام خود به ارزش 11 میلیون و 460 هزار تومان را بفروشند. ارزش برگههای 490 هزار تومانی حالا حدود 17 میلیون و 930 هزار تومان است و 60 درصد آن تقریبا 10 میلیون و 750 هزار تومان خواهد بود. همچنین آنهایی که سهام عدالت یک میلیونی داشتند و حالا ارزش سهام عدالتشان به حدود 38 میلیون تومان رسیده، م یتوانند 60 درصد

آن معادل 22 میلیون و 800 هزار تومان را بفروشند. توجه داشته باشید که ارزش سهام عدالت روزانه در حال تغییر است و طبیعتا ارزش فروش 60 درصد سهام ممکن است در روزهای آینده متفاوت باشد. هر روز می توانید ارزش دقیق سهام عدالت خود را در مشاهده کنید. sahamedalat.ir سامانه نقره داغ شدن فروشنده های سهام

عدالت با ضرر 3.3 میلیونی آنهایی که در مرحله اول آزادسازی 30 درصد سهام عدالت خود را فروختند، تجربه خوبی نداشتند. آخرین آمارها نشان می دهد از ششم خردادماه حدود دو میلیون و 200 هزار نفر برای فروش 30 درصد سهام عدالت اقدام نموده اند و از این تعداد همچنان 900 هزار نفر در صف فروش سهام عدالت هستند. فرآیند فروش به این صورت است که شما با مراجعه به سامانه سهام عدالت کارگزاری ها و ثبت کد ملیتان، کارگزار ناظر را انتخاب خواهید کرد و می توانید تا سقف مشخص شده برای فروش سهام عدالت اقدام کنید.

کارگزار سهام شما را در بورس می فروشد و پول آن را به شماره شبایی که به سازمان اعلام SamaneSE.ir خصوصی سازی و به وسیله نموده بودید، واریز می نماید. قرار بودا ین فرایند کمتر از یک هفته طول بکشد، ولی برخی سهامداران عدالت با گذشت دو ماه از زمان فروش سهام عدالت هنوز پولشان را از کارگزاری ها دریافت ننموده اند. مسئولان ستاد آزادسازی سهام عدالت تا به امروز دلایلی مثل درست نبودن شماره شبا اعلام شده برای تاخیر در واریز پول سهام عدالت مطرح نموده اند. تاخیر در واریز پول فروش سهام عدالت صرفا یکی از مواردی است که فروشنده ها را نقره داغ نموده.

مورد دیگر ضرری است که به جان آنها افتاده. در ابتدای آزادسازی سهام عدالت، ارزش برگه های 530 هزار تومانی حدود هشت میلیون تومان و 30 درصد آن دو میلیون و 400 هزار تومان بود. حالا ارزش 30 درصد سهام عدالت به پنج میلیون و 730 هزار تومان رسیده و این یعنی فروشنده ها تا اینجای کار تقریبا سه میلیون و 300 هزار تومان ضرر نموده اند. سه دلیل برای اینکه سهام عدالتمان را نفروشیم تجربه آنهایی که پیش از این 30 درصد سهام عدالت خود را فروختند، می تواند برای آنهایی که به فکر فروش 30 درصد دوم هستند، درس هایی داشته باشد. اگر از ما می پرسید، به نظرمان بهتر است فعلا به فروش سهام عدالت فکر نکنید. برای

این توصیه سه دلیل داریم. 1 تاخیر در واریز پول سهام عدالت برایتان دردسرهای زیادی خواهد داشت. شاید الان پول لازم داشته باشید و بخواهید با فروش سهام عدالت دخل و خر جهای دوران کرونا را مدیریت کنید، ولی تجربه نشان داده امکان دارد فرایند واریز پول فروش سهام عدالت حداقل دو ماه طول بکشد و برای همین احتمالا نمیتوانید به این زودیها پول مورد نظرتان را از کارگزار یها بگیرید.

2 امکان رشد بیشتر ارزش سهام عدالت همچنان وجود دارد. روزهای خوش بورس هنوز تمام نشده و این می تواند برای مشمولان سهام عدالت خبر خوبی باشد. همان طور که ارزش سهام عدالت در دو ماه گذشته از هفت میلیون و 600 هزار تومان به حدود 19 میلیون تومان رسیده، ممکن است تا دو ماه دیگر ارزش سهام عدالت خیلی بیشتر از این حرف ها باشد. اگر فروش سهام عدالت را به آینده موکول کنید، احتمالا پول بیشتری نصیبتان خواهد شد.

3 آنهایی که سهام عدالت خود را نگه دارند، می توانند از بانک ها کارت خرید اعتباری بگیرند. به گفته حسین سلاح ورزی، عضو شورای عالی بورس، با موافقت دولت و بانک مرکزی کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت تعلق می گیرد و آنها مجبور به فروش زودهنگام سهام عدالت خود نیستند. در این طرح مشمولان تا سقف 60 درصد از ارزش

سهام عدالتشان را در قالب کارت اعتباری دریافت می نمایند. این یعنی کسانی که برگه های 530 هزار تومانی سهام عدالت دارند و ارزش سهامشان به 19.1 میلیون تومان رسیده، می توانند تا 11 میلیون و 500 هزار تومان کارت اعتباری بگیرند و با آن خرید نمایند. این رقم برای مشمولانی که سهام عدالت یک میلیونی دارند حدود 23 میلیون تومان خواهد بود.

این مشمولان تا یک سال فرصت دارند که پول کارت اعتباری را به بانک برگردانند. دریافت این کارت احتیاج به ضامن ندارد و همان سهام عدالت نقش ضمانت را ایفا خواهد نمود. تا اینجای کار بانک ملی برای این طرح پیشقدم شده و اعلام نموده دارندگان سهام عدالت نزد بانک ملی ایران می توانند تا سقف پنج میلیون تومان در ازای توثیق سهام خود کارت اعتباری دیجیتالی دریافت و از چهار هزار فروشگاه زنجیرهای خرید نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "همه چیز درباره مرحله دوم فروش سهام عدالت ، از امروز 30 درصد دیگر سهامتان را می توانید بفروشید ، این 60 درصد چقدر می ارزد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره مرحله دوم فروش سهام عدالت ، از امروز 30 درصد دیگر سهامتان را می توانید بفروشید ، این 60 درصد چقدر می ارزد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید