وظیفه ما امیدواری به آینده است

به گزارش وبلاگ دالین، ادغام نت برگ و تخفیفان 48 ساعت پیش به صورت رسمی انجام شد. سعی کردیم که در فرایندی کم تنش این ادغام را انجام بدهیم، اما به هر حال چالش بسیار بزرگی بود.

وظیفه ما امیدواری به آینده است

نازنین دانشور و آسیه حاتمی در گفت وگوی رودررو چهارمین همایش یلدای کارآفرینان استارتاپی ایران با اکبر هاشمی از شرایط فعلی کسب وکارشان گفتند. حاتمی گفت که در همین شرایط سخت هم با شور و امید کار می نمایند و اینکه الان دیگر فقط ایران تلنت نیستند بلکه بخش های دیگری چون ایران سلری و تلنت کوچ هم بخش های جدی کسب وکارشان هستند.

حاتمی از کاربرد هوش مصنوعی در کسب وکارش، روزهای سخت و لحظه های ناامیدنماینده گفته و اینکه با چه سازوکاری از این شرایط عبور می نماید. دانشور نیز با اعلام این خبر که 48 ساعت پیش ادغام نهایی تخفیفان و نت برگ آغاز شده، گفت که تنها 9درصد از مشتریان این دو شرکت مشترک بوده اند و در حال حاضر در حال شناخت DNA نت برگ هستیم.

ضمن اینکه آنها نمی خواهند نت برگ از بین برود بلکه کوشش می نمایند که این نام همچنان در بازار بماند. دانشور همچنین از مواقعی که ناامید می شود و روش های برون رفت از این موقعیت ها گفته است. او می گوید که یک وظیفه بیشتر ندارد و آن امیدواری به آینده است.

هاشمی: از کسب وکارتان بگویید و اینکه الان شرایط تان چگونه است؟

حاتمی: با شور و امید در همین شرایط فعلی در حال کار و حرکت به سمت جلو هستیم. ضمن اینکه الان دیگر فقط ایران تلنت نیستیم بلکه ایران سلری و تلنت کوچ را هم داریم که در واقع لینک بین بیزینس ها و دانشگاه هاست.

هاشمی: چرا استفاده از خدمات ایران تلنت اینقدر گران است؟

حاتمی: هر چیزی قیمت خود را دارد.

هاشمی: خانم حاتمی، شما حضور کمی در رویدادهای استارتاپی دارید. از خودتان بیشتر بگویید تا با شما بیشتر آشنا بشویم؟

ایران تلنت حدود 17 سال است که کارش را آغاز نموده است. شاید بتوان گفت که ایران تلنت جزو نخستین استارتاپ های ایران است. یکی دو سال بعد از فارغ التحصیلی، ایران تلنت را آغاز کردم.

موجودیت الان ایران تلنت با زمان آغاز به کارش، زمین تا آسمان متفاوت است. آن موقع بیشتر یک کاریابی آنلاین بود اما امروز یک جاب سایت بزرگ است که مرجع استخدام متخصصان و مدیران است به طور ویژه در موقعیت های خیلی خاص برای شرکت های ایرانی و خارجی که در ایران فعالیت می نمایند.

هاشمی: چرا به این حوزه علاقه مند شدید؟

حاتمی: کلا من به ناشناخته ها خیلی علاقه مندم. به حوزه هایی که در آنها خلأ وجود دارد، خیلی علاقه دارم که به آنها ورود کنم. اما ورودم به ایران تلنت خیلی اتفاقی بود. در واقع ایده ایران تلنت برمی شود به شغل قبلی که داشتم که به خاتمه نرسید.

این کار در حوزه استخدام و اشتغال بود، چون نمی توانستم منحل شدن و به نتیجه نرسیدن پروژه ای را که من هم در آن شاغل بودم، تحمل کنم، ایران تلنت را آغاز کردم.

هاشمی: بچه که بودید، می خواستید چه کاره بشوید؟

حاتمی: هیچ گاه به این موضوع فکر نمی کردم که قرار است چه کاره بشوم، اما همواره باید بهترین می بودم و این بخشی از فرهنگ زندگی ما بود. بنابراین من هنوز هم همواره همه کوششم را می کنم و هیچ گاه تسلیم نمی شوم.

هاشمی: خانم دانشور، شما سال جاری سال پرچالشی را پشت سر گذاشتید. سال های گذشته که بحث ادغام پیش می آمد، شما می گفتید که 90درصد کسب وکارهایی که ادغام می شوند، از بین می فرایند؛ الان تخفیفان با نت برگ ادغام شد؟

دانشور: بله رسما با نت برگ ادغام شدیم.

هاشمی: ادغام شدن شجاعت می خواهد. الان شرایط به چه صورت است؟ آیا هنوز معتقدید که 90درصد ادغام ها به شکست منجر می شوند؟

دانشور: ادغام نت برگ و تخفیفان 48 ساعت پیش به صورت رسمی انجام شد. سعی کردیم که در فرایندی کم تنش این ادغام را انجام بدهیم، اما به هر حال چالش بسیار بزرگی بود. در اکوسیستم ایران هم بزرگ ترین MNA اجرا شده همین MNA نت برگ و تخفیفان بود. ما با سازمانی در قد و قواره خودمان طرف بودیم با تمام چالش هایی که نمی شناختیم.

هنوز هم در حال شناسایی DNA نت برگ هستیم، چون نت برگ برخلاف اینکه در ظاهر کسب وکاری شبیه تخفیفان است و انگار پلتفرم ها در حال اجرا یک کار مشابه هستند، اما باید بگویم که نت برگ تفاوت زیادی با تخفیفان دارد. به عنوان مثال، به یک آمار جزئی اشاره می کنم و آن اینکه ما فقط 9درصد کاربر مشترک داشتیم.

این خبر بسیار مثبتی برای ماست و ظرفیت های ادغام را افزایش می دهد. اما در کنار این ظرفیت، راستا اجرایی بسیار سختی را در پیش داریم؛ از بحث های مربوط به HR و کالچر یک کسب وکار گرفته تا بحث های مربوط به پوزیشن ها، تیم ها و… هدف ما در بازار این است که هر دو برند را حفظ کنیم، چون هر چه جلوتر می رویم، بیشتر متوجه می شویم که تخفیفان با نت برگ تفاوت زیادی دارد. اما هدف مان حفظ هر دو برند است.

هاشمی: زمانی که علی بابا و زورق ادغام شدند، این سوال وجود داشت که آیا زورق در بازار می ماند و پاسخ این بود که بله می ماند. اما زورق در بازار نماند. حالا سوال صریح من از شما این است

آیا نت برگ در بازار می ماند؟

دانشور: تمام کوشش ما بر این است که نت برگ در بازار بماند.

هاشمی: این یک پاسخ دیپلماتیک بود.

دانشور: خواستم با ظرافت پاسخ بدهم که در آینده مسئله نشود.

هاشمی: خانم حاتمی! وقتی در خصوص ایران تلنت صحبت می کنیم، از کسب وکاری با چه اندازه ای صحبت می کنیم؟

حاتمی: ما الان یک دیتابیس یک میلیون نفری داریم، اما در واقع ایران تلنت یک مرجع است که هر کسی که می خواهد کارهای خاص پیدا کند، به سراغش می آید یا هر شرکتی که به دنبال نیروهای ویژه است، به سراغش می آید.

ایران تلنت الان مورد اعتماد 8 هزار شرکت است و سالانه تا 12هزار نفر به وسیله این پلتفرم یا شغل پیدا می نمایند یا شغل شان را ارتقا می دهند. ضمن اینکه 70درصد شغل هایی که روی سایت ایران تلنت وجود دارد، شغل های رده های میانی و ارشد سازمان ها هستند. بخشی از شغل ها روی سایت آگهی می شود و بخشی دیگر را کارفرما با جست وجوکردن در سایت پیدا می نماید.

در حال حاضر 80 نفر در ایران تلنت کار می نمایند و 3محصول داریم که محصول عمده، ایران تلنت است و 2بخش دیگر یکی ایران سلری است که مرجع حقوق و دستمزد در ایران است که طی پنج شش سال گذشته به عنوان گزارش حقوق و دستمزد ایران تلنت منتشر می شد و از ابتدای سال 97 به نام ایران سلری (Iransalary.com) فعالیتش را آغاز کرد. محصول دیگرمان تلنت کوچ است که لینک بین کسب وکارها و دانشگاه ها به شمار می رود.

هاشمی: خیلی هم سر و صدای زیادی ایجاد شد که چرا یک شرکت از بخش خصوصی باید در خصوص میزان دستمزد و حقوق گزارش منتشر کند؟

حاتمی: منظورتان ماجرای مربوط به شش هفت سال پیش است؟

هاشمی: بله.

حاتمی: کلا یکی از خلأ هایی که در ایران با آن روبرو هستیم، نبود دیتا ست. نبود اطلاعات به یکی از چالش های کسب وکارها و شرکت ها تبدیل شده است. ایران تلنت به خاطر دیتاهایی که دارد، اطلاعات زیادی هم دارد.

چه از شرکت های خارجی که می خواستند به وسیله ایران تلنت نیرو جذب نمایند و چه شرکت های ایرانی که می خواستند نیروهای شان را نگه دارند، نمی دانستند با چه حقوقی یک شخص را جذب نمایند و با چه حقوقی او را در شرکت خود نگه دارند.

بنابراین ما سعی کردیم، شفاف سازی کنیم و هر شفاف سازی ممکن است با حرف و حدیث هایی روبرو شود. چه از سمت کارفرماها و چه از سمت شاغلان، اما امروز مردم یاد گرفته اند که چگونه از این اطلاعاتی که ما منتشر می کنیم، استفاده کنیم.

هاشمی: خاتم حاتمی شما به اهمیت دیتا اشاره کردید؛ فردی در سازمانی با افتخار به من می گفت که هر سه روز یک بار، همه دیتاهایی را که دارند، پاک می نمایند.

خانم دانشور، شما بگویید که دیتا چه اهمیتی دارد و آیا از دیتا می توان درآمدزایی کرد؟

دانشور: نکته ای که خود ما را شگفت زده نموده (هر چند اهمیت دیتا در سازمان ما از سال ها پیش شناسایی شده و مورد اهمیت بوده است)، این است که وقتی به ترندهای دنیا توجه می کنید و رفتار شرکت های مشهور حوزه ایکامرس را مورد آنالیز قرار می دهید، جالب است که مثلا شرکت های بزرگ چینی وقتی گزارش های اقتصادی خود را ارائه می نمایند، درآمد 30 تا 40درصد این شرکت های بزرگ از دیتا ست؛ یعنی براساس فروش اطلاعاتی است که از دیتایی که در اختیار دارند، به دست آورده اند.

مثلا رفتار مشتریان، رفتار شرکای تجاری و… را روی پلتفرم تحلیل نموده و سعی می نمایند که این اطلاعات را مثلا در قالب سرویس مارکتینگ به مشتریان دیگر بفروشند. یا تبلیغات خیلی هدفمند انجام می دهند.

اهمیت این ماجرا موجب شده که شرکت های زیادی در ایران هم بحث دیتا و اطلاعات و درآمدزایی از این حوزه را جدی گرفته اند و در راستاهای AI، ماشین لرنینگ و هوش مصنوعی در حال حرکت هستند. به نظر من آینده دنیا در همین راستا قرار گرفته است.

هاشمی: خانم حاتمی، شما در کسب وکار خودتان از تکنولوژی های جدید مانند هوش مصنوعی و… چه استفاده ای می کنید؟

حاتمی: کسب وکارها بدون هوش مصنوعی احتمالا دیگر نمی توانند به کارشان ادامه بدهند.

هاشمی: واقعا؟ ولی همین الان کارخانجات و کسب وکارهای زیادی هستند که به کارشان ادامه می دهند و شاید اسم هوش مصنوعی را هم نشنیده باشند.

حاتمی: خیلی از کسب وکارها در حال اجرا فعالیت هایی در این زمینه هستند.

هاشمی: ولی کشور دست همان کارخانجات و کسب وکارهایی است که اشاره کردم.

حاتمی: سال گذشته شاهد بودیم که شوک عمیقی به کشور وارد شد، یک بحرانی که خیلی از صنایع تحت تاثیرش قرار گرفتند. خود ما چون B2B کار می کنیم، با شرکت ها روبرویم و این تاثیرپذیری را لمس کردیم.

شوکی که موجب شد ارزش ریال به یک سوم برسد و تورمی که ایجاد شد. شرکت ها نمی خواستند و نمی توانستند فعالیتی انجام بدهند. بعد از این شوک، تعدادی از شرکت ها تعطیل شدند، تعدادی از آنها تعطیل کردند. طبق آماری که ما داریم، 10 تا 20درصد از کارکنان شرکت های خصوصی تعدیل شدند. روزهای سختی برای بسیاری از شرکت ها بود. چیزی که من به همه می گویم این است که سال گذشته خیلی چیزها یاد گرفتیم.

یاد گرفتیم که بهره ورتر از قبل باشیم. سال گذشته برای بسیاری از شرکت ها این پیغام را به همراه داشت که یاد بگیرند از این به بعد، بهره ورتر کار نمایند. حالا اگر صنایعی در ایران وجود دارند که بدون تحلیل یا بدون هوش مصنوعی و… کار می نمایند، در نهایت این ماشین است که به آنها یاری نموده که تصمیم درست تر بگیرند.

بیشترین استفاده ای که خود ما از هوش مصنوعی می کنیم در ایران سلری است. در آنجا بخش عمده ای از الگوریتم های هوشمند قرار گرفته برای اینکه با استفاده از دیتایی که افراد و نه فقط شرکت ها، در اختیارمان قرار می دهند، بتوانیم تعیین کنیم که در هر پوزیشن، صنعت و شرکتی، چه رنجی از پرداخت انجام می شود.

هاشمی: خانم دانشور، شرکت شما نسبت به استفاده از هوش مصنوعی چه رویکردی دارد؟

دانشور: ما الان یکی از وظایف بسیار بزرگی که در شرکت مان طرح نموده ایم، به ادغامی که انجام داده ایم، مربوط است. ادغام یک دلیل بسیار بزرگ پشتش بود و آن این بود که می خواستیم زنجیره ارزشی مدنظرمان را برای کسب وکارها بسازیم.

ما یکی از دو شرکتی بودیم که رقابت بسیار بزرگی را پشت سر گذاشتیم. طی 3سال اخیر هم برای ادغام مذاکره می کردیم و هر سال به این جمع بندی می رسیدیم که نمی خواهیم ادغام را انجام بدهیم. اما در این راستا به این نتیجه رسیدیم که می خواهیم به یک آینده بسیار بزرگ تر نگاه کنیم.

چنین آینده ای دو بخش دارد؛ یکی از سمت شرکای تجاری ما ست که قصد داریم سرویس های خیلی بیشتری را به آنها ارائه کنیم، چون احتیاجهای شان را شناسایی نموده ایم و می خواهیم در دیگر ارکان راستا زندگی کاری اینها حضور داشته باشیم.

بخش دیگر این آینده، مربوط به مشتریان است. ما قصد داریم که عمق پیشنهادهای مان برای مشتریان را گسترده تر کنیم. بنابراین و طبق این بخشی که برای آینده در نظر داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که به سمت ادغام پیش برویم و در نهایت این کار ایجاد شد. داشتن نگاه طولانی مدت هم در مجموعه ما وجود داشته و هم در سازمان نت برگ.

برای پاسخ به سوال شما باید بگویم که در پلتفرم ما شناخت رفتار و پرسونای مخاطب، یکی از مهم ترین عناصر کار با مشتری است. رفتار مشتریانی که به پلتفرم مراجعه می نمایند، بسیار متفاوت است. ما انواع سرویس ها را ارائه می دهیم و در سرویس های مختلف با انواع رفتارها، احتیاج و درخواست های متفاوت روبرو هستیم.

بحث لوکیشن در پلتفرم ما اهمیت زیادی دارد و اینکه جنسیت، سن و حتی رده سازمانی و شرایط اقتصادی مشتریان متفاوت است و هر کدام پاسخگویی ویژه خود را می طلبد. بنابراین الگوریتمی باید پشت این کار باشد که رفتار مشتریان را شناسایی کند و به شناختی از پرسونای مخاطب و مشتری برسیم.

به همین دلیل ما در حال کوشش هستیم که هم مشتریان خودمان را بیشتر و بهتر بشناسیم و هم مشتریان نت برگ را. از طرفی ما باید با استفاده از اطلاعاتی که از مشتریان به دست می آوریم، به شرکای تجاری مان سرویس بهتری ارائه کنیم تا آنها بتوانند هدفمندتر روی پلتفرم تخفیفان تبلیغات خود را انجام بدهند.

هاشمی: چرا فرایند ادغام اینقدر طول کشید؟

دانشور: طول کشیدن چنین فرایندی طبیعی است. حتی اگر قرار بود جذب سرمایه هم انجام شود، حداقل 9ماه تا یک سال طول می کشید. ضمن اینکه فرایند جذب سرمایه، ارکان تعیینی دارد. حالا شما ادغام را در نظر بگیرید که فرایندهای بسیار پیچیده ای دارد؛ از ارزش گذاری بخش های مختلف و انتظارات افراد گرفته تا عناصر شخصیتی آنها. ضمن اینکه چنین فرایندی مسائل حقوقی دارد که باید مکتوب شود، انتظارات سهامداران حفظ شود و… بنابراین انتظارات زیادی در این میان وجود دارد که همگی باید آنالیز شود. به همین دلیل فرایند ادغام طولانی شد. قبل از آن به صورت هفتگی تا 10 ساعت از وقت خود من بابت آنالیز جوانب ادغام صرف می شد.

هاشمی: خانم حاتمی، شما الان روزهای خوبی را می گذرانید یا روزهای بدی؟

حاتمی: ما سال جاری نسبت به سال گذشته، روزهای بهتری داشتیم. البته روزهای سخت همواره وجود دارد اما من جزو آدم هایی هستم که همواره امیدوار هستند. من طی همه سال های کاری ام به این نتیجه رسیدم که در فرایند کار، بالا و پایین وجود دارد اما در مجموع رو به رشد و پیشرفت هستیم.

قطعا روزهای بدون اینترنت برای ما هم روزهای سختی بود اما می دانستم که می گذرد. در نهایت اینکه سال جاری، سال خیلی خوبی برای ایران تلنت بوده است.

هاشمی: این حرف شما جالب است، ولی قطعی اینترنت موجب شد که همه ما نه اینکه کاملا ناامید بشویم، اما غمگین شدیم.

حاتمی: هر چیزی که انسان احساس کند به زور از او می گیرند، سخت است. اینترنت اولین چیزی نبود که به زور از من گرفته شده و هر چیزی که به دست آورده ام، به سختی به دست آورده ام. بنابراین قطعا روزهای خیلی دردناکی بود اما تنها روزهای دردناک من نبوده است. در آن روزها می دانستم که تمام می شود و امیدوارم که تکرار نشود. الان باز به سمت موارد شیرین می رود.

هاشمی: هر کارآفرینی یا هر انسانی یک دره مرگی را رد می نماید که با خودش می گوید که دیگر نمی توانم و باید بروم. آدم هایی هم هستند که باز امتحان می نمایند. شما کجای زندگی تان کم آورده اید ولی باز بلند شده اید و ادامه داده اید. می خواهم تجربه ات را بگویی نه اینکه نصیحت یا موعظه کنی.

حاتمی: از این دست تجربه ها بسیار زیاد دارم. اما انگار اندازه شان به اندازه همان مقطع زمانی است. مثلا وقتی ایران تلنت یک ساله بود، دفعه نخستی که با ارگانی روبرو شدم که به من زور گفت، فکر می کردم که به ته دنیا رسیده ام. چون نمی توانستم این زور را بپذیرم. همچنین سال گذشته جزو سخت ترین روزهای ایران تلنت بود و سختی هایی وجود داشت که نمی دانستم کی تمام می شوم.

در سخت ترین شرایط چاره ای نداری جز اینکه بلند شوی و دوباره حرکت کنی. من امروز از جایی که در آن ایستاده ام، خشنودم چون در مواقعی جوری تصمیم گرفته ام که با کمترین آسیب و با تحمل شرایط سخت، همچنان کار را جلو ببرم. (در اینجا صحبت های آسیه حاتمی با تشویق حضار در سالن روبرو شد)

وقتی با کوهی از مسائل روبرو می شوم و حتی اشکم هم درمی آید و با وجود چنین مسائلی می خوابم، صبح که از خواب بیدار می شوم، زندگی دیگری برای من آغاز می شود. در واقع برای من هر صبح و هر روز، یک آغاز دیگری است

هاشمی: خانم دانشور، شما چه زمانی ناامید می شوید؟ تصویری که من از شما دارم این است که ناامید نمی شوی و در حال کارکردن هستی؟ آیا شده که نازنین دانشور گاهی به نتیجه برسد که دیگر نمی تواند ادامه بدهد؟

دانشور: من چنین لحظه هایی را زیاد داشته ام. حقیقتا این حس وحال سالی دو سه بار برای من اتفاق می افتد. مسائل همواره وجود دارد. مسئله ای که در خصوص من وجود دارد این است که وقتی با کوهی از مسائل روبرو می شوم و حتی اشکم هم درمی آید و با وجود چنین مسائلی می خوابم، صبح که از خواب بیدار می شوم، زندگی دیگری برای من آغاز می شود.

در واقع برای من هر صبح و هر روز، یک آغاز دیگری است. حل کردن مشکل یک همکار، غذاخوردن با یک دوست و حل کردن یک مشکل، انرژی لازم را برای من ایجاد می نماید؛ یعنی همان انرژی که من به یک نفر دیگر منتقل می کنم، به خودم برمی شود. اگر صادقانه بخواهم حرف بزنم باید بگویم که روزهای اخیر و ماه های اخیر برای همه ما سخت بوده است. نه اینکه فقط قطعی اینترنت موجب این سختی باشد، اما جنس ناامیدی که در چهره آدم ها می بینیم، گاهی این دغدغه را پررنگ تر می نماید.

اما با وجود همه این شرایط سخت، من یک وظیفه بیشتر ندارم و آن امیدواری به آینده است. به نظر من مهم ترین عنصر برای پیش رفتن، این است که هر فردی خودش حال خودش را خوب نگه دارد. من در جلساتی که در شرکت دارم، به همکارانم هم می گویم که به همدیگر انرژی مثبت تزریق کنیم.

از موفقیت های کوچک مان خشنود باشیم و ناامیدی را پخش نکنیم. ما باید راستا مثبت نگری را تقویت کنیم، چون جایی که ما می توانیم حس و حال خودمان و اطرافیان مان را خوب کنیم، همین جاست و هیچ جای دیگری از دنیا ما نمی توانیم چنین حس و حالی را به دست بیاوریم.

بنابراین راستا همین است مگر اینکه در یک نقطه به بن بست برسیم. به دفعات برای من احساس خستگی عظیمی ایجاد شده است؛ خستگی های ناشی از اتفاقاتی که دست به دست هم می دهد و به انسان فشار وارد می نماید. اتفاقی که بخش زیادی از آن، کنترل دست خود فرد نیست، اما چاره ای نیست و باید جلو برویم، چون وجود مجموعه هایی مانند ایران تلنت، نت برگ، تخفیفان، دیجی کالا، کافه بازار و… نشانه های ساختن در شرایط سخت است، بنابراین باید به آینده روشن امیدوار باشیم.

هاشمی: زندگی کارآفرین ها یک سفر است و ما به این سفر ادامه می دهیم.

منبع: مجله شنبه

به "وظیفه ما امیدواری به آینده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وظیفه ما امیدواری به آینده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید