پل جدید مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان افتتاح شد

به گزارش وبلاگ دالین، خبرنگاران/خراسان رضوی با حضور وزیر راه و شهرسازی، وزیر ساختمان و معماری ترکمنستان و استانداران خراسان رضوی و آخال، پل مشترک مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان به بهره برداری رسید.

پل جدید مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان افتتاح شد

بنا بر گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد اسلامی در آیین بهره برداری از پل جدید مرزی اتومبیل روی سرخس بین ایران و ترکمنستان که با حضور استانداران خراسان رضوی و آخال، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و سفرای دو کشور به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی برگزار گردید، گفت: می توانیم از این دستاورد به عنوان یک الگوی مثبت برای تشریک مساعی و به کارگیری اراده مشترک و پایدار در همکاری های دو کشور در جهت تقویت همکاری های تجاری، بازرگانی و گشودن افق های جدید توسعه بهره برداری نماییم.

وی ادامه داد: بر این باوریم که بهره برداری از این طرح کلیدی همزمان با توسعه مناسبات در قالب طرح های زیربنایی و توسعه ای و اقدام در جهت اجرای موافقت نامه ترانزیتی عشق آباد و هچنین کشورهای حوزه دریای خزر و جاده ابریشم می تواند بستری را در جهت تقویت همکاری های ترانزیتی در منطقه و بین دو کشور به وجود آورد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در این راستا پیشنهاد می نمایم تا در اسرع وقت طرح عبور آزمایشی بار برای اجرایی شدن موافقت نامه عشق آباد عملیاتی شود تا این پل جدید، زمینه را برای دستیابی به اهداف گفته شده فراهم سازد.

اسلامی در ادامه با اشاره به مدیریت کرونا در کشور گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران در یک نقش ماندگار در همکاری بین دولت و ملت با اتخاذ تدابیر و تمهیدات گوناگون در جهت قطع زنجیره انتقال کرونا پیروز شد ویروس را در سطح کشور کنترل نموده و در جهت ایجاد قابلیت برای اطمینان بخشی به کشورهای همسایه برای از سرگیری تجارت و حمل و نقل تمهیدات عملیاتی را به وجود بیاورد.

وی افزود: بر اساس تفاهم هایی که در نشست قبل حاصل شد و با اتمام کار نصب و تجهیز پایانه های مرزی مشترک ریلی و جاده ای در نقاط مرزی سرخس- سرخس، لطف آباد - آرتیق و اینچه برون - آلتین عصیر و اطمینان از اینکه فرایند ضدعفونی و گندزدایی ناوگان و محموله های تجاری بین دو کشور در مبادی مرزی مشترک صورت خواهد گرفت، ما شاهد اهتمام دو کشور برای بازگشایی مرزهای مشترک و از سرگیری جریان تجارت و ترانزیت منطقه ای در روزهای آینده خواهیم بود.

اسلامی اعلام کرد: از صندلی وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و ترکمنستان، خاطرنشان می کنم با توجه به طرح ها و برنامه های توسعه ای جمهوری اسلامی ایران در سرخس و به خصوص مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی، برای تبدیل منطقه ویژه مالی سرخس به منطقه آزاد، فرصت تاریخی و ارزشمندی در جهت جذب سرمایه گذاری های بزرگ، فراهم شده است که بدون شک تعاملات هر چه بیشتر دو کشور، در این نقطه مرزی، موتور محرکه تشویق کلیه بازیگران عرصه تجارت، حمل ونقل بین المللی و ترانزیت و پیرو آن شکوفایی و رفاه مالی هر دو ملت خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با توجه به مشخصات فنی پل که امکان تردد همزمان رفت و برگشتی را فراهم نموده است، پیش بینی می شود حجم تردد سریع، روان و قابل توجهی را در آینده ای نزدیک، از این پل ببینیم و این سهولت و روان بودن تردد، علاوه بر کاهش هزینه های مبادله، بر جذابیت های این گذرگاه خواهد افزود.

اسلامی ابراز کرد: مقامات عالی دو کشور در سال های گذشته و با افق بلند مدتی که برای روابط مالی و تجاری پیش بینی نموده بودند، در حوزه حمل ونقل و ترانزیت برنامه عبور روزانه تا 1000 دستگاه کامیون را هدف گذاری و به ما ابلاغ کردند که با افتتاح پل مشترک سرخس که امروز شاهد آن بودیم در آینده نزدیک خواهیم توانست برنامه های عملیاتی تحقق چنین هدفی را پایه ریزی کنیم.

وی ابراز کرد: امیدواریم طبق توافق به عمل آمده بین دو طرف، عملیات حمل ونقل جاده ای و ریلی در معابر سه گانه سرخس، لطف آباد و اینچه برون هر چه سریع تر شروع شود. همچنین آمادگی کامل خود را برای آنالیز چگونگی شروع عملیات ترانزیت جاده ای با سایر کشورهای آسیای مرکزی به ویژه جمهوری های ازبکستان و قزاقستان را اعلام می کنیم.

اسلامی اعلام نمود: در این راستا انتظار می رود ترکمنستان نیز، تسهیلات مرزی لازم را در مرزهای خود با سایر کشورها، برای تسریع در عملیات عبور مرزی و ترانزیت فراهم آورد، تا متعاقب آن، رونق هر چه بیشتر جهتهای ترانزیتی، در منطقه و میان دو کشور را ببینیم.

لازم به ذکر است، پل مرزی جدید سرخس به عنوان دستاورد مشترک و پایدار دو کشور و با هدف ارتقای ایمنی و تسهیل ترانزیت مرزی و تسریع و بهبود کیفیت رفت و آمد در منطقه به طول 96 و عرض 15 متر به صورت رفت و برگشت و دارای دو باند در هر طرف احداث شده است و بهره برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه همکاری ها در قالب سازمان همکاری های مالی اکو، موافقت نامه ترانزیتی عشق آباد، موافقت نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده ابریشم، نویدبخش تقویت هر چه بیشتر همکاری های ترانزیتی در منطقه و میان دو کشور محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پل جدید مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل جدید مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید