گزارش، اما و اگرهای تست کرونا در ترکیه

به گزارش وبلاگ دالین، فروش غیرقانونی کیت های تست کرونا در بعضی پایگاه های اینترنتی و شبکه های ارتباطی فضای مجازی مشاهده شده اما دولت ترکیه کوشش نموده در روال قانونی و رسمی٬ شمار تست روزانه را بالا ببرد.

گزارش، اما و اگرهای تست کرونا در ترکیه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دالین ٬ تا به امروز در ترکیه 105 هزار نفر از شهروندان این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و آمار افراد فوت شده نیز به 2 هزار و 600 نفر رسیده است و به این ترتیب٬ ترکیه از حیث تعداد مبتلایان٬ از ایران نیز پیشی گرفته و پس از کشورهای آمریکا٬ اسپانیا٬ ایتالیا٬ فرانسه٬ آلمان و انگلیس٬ در رده هفتم دنیا ایستاده است.

امیدهای ترکیه در مبارزه با کرونا

اگر چه سرعت شیوع کرونا در ترکیه در یک بازه زمانی 45 روزه٬ توجه کارشناسان را به سوی خود جلب نموده و موجب نگرانی مقامات سیاسی و بهداشتی شده٬ با این وجود٬ ترکیه 4 نقطه امید مهم دارد:

نخست این که ترکیه توانسته نظام بهداشتی خود را به سطحی برساند که روزانه٬ دست کم بین 35 تا 40 هزار تست کرونا انجام گردد.

نکته دوم این است که سرعت مداوای بیماران بیشتر شده و برای نخستین بار شمار شفا یافتگان از شمار مبتلایان در یک روز٬ پیشی گرفته است.

نکته سوم این است که میزان مرگ و میر مبتلایان به ویروس کرونا در سطحی کمتر از 3 درصد است.

نکته چهارم٬ با هماهنگی های اجرا شده بین کشورهای چین و ترکیه٬ داروهایی در اختیار بیمارستانهای ترکیه گذاشته شده که سرعت مداوا را بالا برده و بیمارانی که پیش تر 12 روز در بخش مراقبت های ویژه می ماندند حالا با مصرف داروهای ویژه چینی٬ فقط 4 شبانه روز در بخش مراقبت های ویژه میمانند و چنین چیزی موجب آن میگردد که بار بیمارستان ها تا حد قابل توجهی سبک تر گردد.

اولویت گذاری در بخش خرید و واردات ملزومات پزشکی

یکی از عظیم ترین چالشهای نظام بهداشت و درمان کشورهای مختلف در راستا مبارزه با کرونا٬ این است که با منابع مالی محدودی که در بودجه سالانه بخش بهداشت و سلامت در نظر گرفته شده٬ در سطحی نیست که به یک باره و به شکل ناگهانی٬ تمام کالاها٬ داروها٬ تجهیزات و ملزومات مبارزه با ویروس کرونا٬ خریداری و یا فراوری گردد.

چالش دوم این است که ظرفیت های مالی٬ فراوریی و وارداتی٬ نمی تواند فقط بر روی یک کالا متمرکز گردد. به عنوان مثال٬ یک کشور نمی تواند به یک باره همه بودجه بخش بهداشت و سلامت را صرفاً در راستا تجهیز کردن بخش های مراقبت ویژه و خرید دستگاه های تنفس مصنوعی و یا در بخش ماسک و ضدعفونی مصرف کند.

یکی از نقدها مداوم مخالفین حزب حاکم ترکیه این بود که دولت برای خرید ماسک و توزیع گسترده کیت تست کرونا٬ تعهد لازم را به نمایش نمی گذارد. اما مقامات بهداشتی ترکیه کوشش کردند٬ این موضوع را برای مردم و افکار عمومی جا بیندازند که اساساً همه شهروندان به تست کرونا احتیاج ندارند و دوم این که چنین هدفی٬ احتیاج به میلیاردها دلار متمم بودجه دارد.

اهمیت موضوع تست

بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت ترکیه٬ تا به امروز تعداد تستهای اجرا شده به رقمی نزدیک به 850 هزار مورد رسیده است.

یکی از مهم ترین ابعاد افزایش آمار تست٬ این است که سرعت نظام بهداشتی برای مبارزه با شیوع ویروس بالاتر می رود. در نتیجه اگر در شبانه روز٬ به ویژه در کلان شهرها و شهرهای پرجمعیت٬ هزاران تست انجام گردد٬ پایش اطلاعات کلان و ترسیم تابلوی کلان میزان گستردگی و مناطق جغرافیایی آن٬ روشن می گردد و مدیران و فرماندهان ستاد مبارزه با کرونا می توانند با آمادگی و اطلاعات بیشتری به جنگ کرونا بروند.

از آنجایی که ترکیه در هر دو بخش فراوری و خرید و واردات کیت تست کرونا مشکل خاصی ندارد٬ در نتیجه می تواند آمادگی دفاعی بیشتری برای مبارزه با کرونا داشته باشد.

مقایسه آمار و ارقام موجود نشان می دهد که ایران٬ همسایه غربی ترکیه٬ تا به امروز اندکی بیش از 400 هزار تست کرونا انجام داده و با ترکیه٬ فاصله ای در حد 400 هزار تست دارد.

اینجاست که اهمیت سیاست جنایتکارانه و ضدبشری تحریم های آمریکا علیه ایران٬ یک بار دیگر روشن می گردد. به عبارتی دیگر در مقایسه میزان موفقیت نظام بهداشتی کشورها در مبارزه با کرونا٬ آن چه به عنوان فاکتور مهم و حیاتی نشان داده می گردد٬ تنها ایثار٬ تخصص و تعهد پرسنل بهداشت و درمان کشورها نیست و موضوع مهمی همچون دارو٬ دسترسی آزاد و آسان به کیت کرونا و تجهیزات لازم برای بخش مراقبت های ویژه٬ موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

در نتیجه٬ تحریمهای جنایت کارانه آمریکا در چنین موضوع حیاتی و حساسی٬ موجب آن شده که ایران٬ با وجود برخورداری از نظام بهداشتی متعهد٬ متخصص و قدرتمند٬ به اندازه دیگر کشورها٬ از امکان دسترسی به دارو٬ کیت و تجهیزات برخوردار نباشد.

معضلی به نام فروش غیرقانونی کیت

وزارت بهداشت ترکیه٬ دستور اکید داده که فروش کیت کرونا و انجام آزمایش آن٬ در هر مکان و مجموعه ای که خارج از ساختار وزارت بهداشت و دولت باشد٬ ممنوع و غیرقانونی است. با این حال٬ فروش غیرقانونی کیت های تست کرونا در برخی پایگاه های اینترنتی و شبکه های ارتباطی فضای مجازی مشاهده شده اما دولت کوشش نموده در روال قانونی و رسمی٬ شمار تست روزانه را بالا ببرد.

روزنامه حریت در گزارشی اعلام نموده که برخی سایت های اینترنتی و همچنین برخی اکانت های ناشناس در توئیتر و اینستاگرام٬ بازار سیاه فروش کیت کرونا به راه انداخته اند.

برخی از آنها کیت های کرونا را به پول رسمی ترکیه یعنی لیره و برخی نیز به دلار و یورو و با قیمت های متفاوت در اختیار افرادی میگذارند که از توانایی مالی بالاتری برخوردارند. اما متخصصین بر این باورند که مردم نباید به این تست ها اعتماد نمایند.

در سرانجام باید گفت٬ بحران کرونا و آنالیز اجمالی نمونه ترکیه٬ این واقعیت را نشان می دهد که سازمان بهداشت دنیای٬ سازمان ملل و جامعه بین الملل در مورد سیاست های ضدانسانی تحریم مالی و مالی با موضوع آمریکا٬ احتیاج به تجدیدنظر اساسی دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، اما و اگرهای تست کرونا در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، اما و اگرهای تست کرونا در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید