7 نظریه راجع به خواب دیدن

به گزارش وبلاگ دالین، رویا شامل تصاویر، افکار و احساساتی است که در خواب تجربه می شوند. خواب می تواند فوق العاده طبیعی و واضح و یا مبهم و ساختگی باشد. فرد می تواند دیدن تصاویر و احساسات شاد و یا ترسناک را تجربه کند. رویا ها هم می توانند متمرکز و قابل درک و هم نامشخص و گیج کننده باشند.

7 نظریه راجع به خواب دیدن

خواب می تواند فوق العاده طبیعی و واضح و یا مبهم و ساختگی باشد. فرد می تواند دیدن تصاویر و احساسات شاد و یا ترسناک را تجربه کند

وبلاگ دالین| خواب و رویا از سال های دور فیلسوفان و به تازگی روانشناسان را درگیر خود نموده است. اما چند سالی بیشتر از عمر تحقیقات علمی و تجربی درباره آن نمی گذرد و ما شانس آورده ایم که می توانیم محتوای مرموز خواب خودمان و معنای آن را بفهمیم.

خواب و رویا چیست؟

رویا شامل تصاویر، افکار و احساساتی است که در خواب تجربه می شوند. خواب می تواند فوق العاده طبیعی و واضح و یا مبهم و ساختگی باشد. فرد می تواند دیدن تصاویر و احساسات شاد و یا ترسناک را تجربه کند. رویا ها هم می توانند متمرکز و قابل درک و هم نامشخص و گیج نماینده باشند.

خواب و رویا چه اهدافی را دنبال می نماید؟

وقتی ما خواب می بینیم روانشناسان راجع به علت آن چه می گویند؟ نظریه های زیادی درباره علت خواب دیدن گفته شده و متخصصین روی آن اتفاق نظر ندارند.

باتوجه به اینکه بشر زمان زیادی از عمر خود را در خواب به سرمی برد، ولی محققان هنوز نتوانستند علت آن را دقیق شرح دهند.

بعضی از محققان بر این باورند که رویا ها پیش زمینه واقعی ندارند و این درحالی است که عد ای دیگر معتقدند خواب دیدن برای سلامت ذهنی، احساسی و جسمی ضروری و مفید است. موافقان این نظریه می گویند: امکان دارد (قطعی ثابت نشده)، عملکرد رویا برای درست کردن و بافتن مواد و موارد جدید در سیستم حافظه هیجانی آن هم برای مقابله با تروما و حوادث استرس زا بسیار مهم باشد.

شما به چند ساعت خواب احتیاج دارید؟

خواب ها، خلاق ترین نوع آگاهی های ما هستند که هرج و مرج ها را بازسازی می نمایند و تنظیمات جدیدی را ارائه می دهند

نظریه روانکاو ها درباره خواب دیدن (رویا)

نظریه فروید

زیگموند فروید اولین روانشناسی بود که راجع به رویا و خواب دیدن تحقیقات زیادی انجام داد. از نظر او خواب، نمادها، اندیشه ها و انگیزه های ناخودآگاه افراد را نشان می دهد. او معتقد بود که غرایز جنسی آدمی که در ضمیر ناخودآگاهش سرکوب شده در خوابه ها و رویا ها نمایان می شوند.

فروید این نظریه را عنوان کرد که از طریق خواب ها می توانیم به آگاهی نسبت به موضوعاتی که پنهانشان نموده ایم دست پبدا کنیم. او در کتاب معروفش تفسیر رویاها: می نویسد: حقیقت پوشیده شده از خواسته های سرکوب شده است.

او برای خواب دو مفهوم و محتوا در نظر گرفته: محتوای آشکار، محتوای پنهان. محتوای آشکار تشکیل شده از تصاویر واقعی، افکار و احساسات روشن هستند که از نظر روانشناسی محتوای پنهانی دارند.

این نظریه فروید با اقبال عمومی روبرو شد و تا به امروز مردم به تفسیر خواب و رویا بسیارعلاقه نشان می دهند. در هر حال محققان این گفته را رد نموده اند که: معنای ظاهری خواب، مفهوم روانشناختی آن را پنهان می نماید

نظریه سیگنال های فراوریی فعال در مغز

این نظریه را در سال 1977 آلن هابسون و رابرت مک کرارلی ارائه کردند. بر اساس این طرح زمانی که آدمی خواب است، قسمت REM مغز فعال می گردد و احساسات، عواطف و منطق مربوط به خاطرات مثل آمیگدال و هیپوکامپ را در گیر می نماید. مغز کوشش می نماید تا این فعالیت داخلی را تفسیر و تبیین و در کوشش است که این سیگنال هارا کنترل کند. در واقع این نظریه می وید: رویا ها تفاسیر ذهنی سیگنال های فراوری شده توسط مغز در طول خواب هستند.

رویا ها تفاسیر ذهنی سیگنال های فراوری شده توسط مغز در طول خواب هستند

هابسون اعتقاد داشت با این که رویا محصول سیگنال های فراوریی مغز هستند، اما معنایی دارند. در واقع او می گفت: خواب ها، خلاق ترین نوع آگاهی های ما هستند که هرج و مرج ها را بازسازی می نمایند و تنظیمات جدیدی را ارائه می دهند. ایده های جدید در رابلطه با موضوع های مختلف در خواب دیده می شوند و خلاصه کلام اینکه بعضی نتیجه گیری های خیالی در خواب بسیار مهم و کاربردی می شوند و لحظاتی را که خوابیده ایم به هدر نرفته است.

10 خواب که هرگز نباید نادیده بگیرید

نظریه پردازش اطلاعات

یکی از اصلی ترین نظریه ها برای اینکه چرا ما خواب می بینیم نظریه پردازش اطلاعات است. تمام حوادث و اتفاقاتی که در طول روز برای ما رخ می دهد در خواب یکی می شوند وخواب دیدن محصول ترکیب این حوادث و یا قسمتی از آن هاست. ذهن در حالت خواب، تصاویر، افکار و احساساتی را که در طول روز داشته ایم را یکجا روایت می نماید.

نظریه های دیگر

- خواب، کوشش مغز برای تفسیر محرک های خارجی است.

- بعضی ها خواب رابه یک کامپیوتر تشبیه نموده اند. بر اساس این نظریه خواب وسیله ای است برای تمیز کردن ناهنجاری ها و هرج و مرج های مغز که عملیات پاکسازی را انجام می دهد و ذهن را برای روز بعد آماده می نماید.

- بعضی محققان بر این باورند که رویا ها به عنوان یک روان درمان عمل می نمایند. بر اساس این نظریه فرد می تواند یک ارتباط بین افکار متفاوت و احساسات ناشی از آن ها در یک محیط امن برقرار کند.

- یک نظریه معاصر هم می گوید: فعالیت های مغز، ارتباطی سست بین افکار و احساسات برقرار می نماید که بعد از آن از طریق احساسات فرد راهنمایی و مدیریت می گردد.

منبع: very well mind

ترجمه: وبلاگ دالین

منبع: فرادید

به "7 نظریه راجع به خواب دیدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نظریه راجع به خواب دیدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید